Yunanistan-Türkiye sınırı açıldı! İşte giriş şartları

HABERLER

HABERLER

Yunanistan-Türkiye sınırı açıldı! İşte giriş şartları

2020 Mart ayından bu yana kapalı olan Yunanistan-Türkiye sınırı alınan yeni bir karar ile tekrar açıldığı duyuruldu. Sınır kapılarının açıldığı Yunanistan’a gelebilmek için neler gerekli?

AŞI VE PCR TESTİ ZORUNLU OLDU

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Kurumunca (YPA) yayımlanan 5 Ağustos tarihli seyahat direktifinde, aşı sertifikası olan ya da “Covid-19 PCR/RAPID” negatif test sonucu beyan eden Türk vatandaşları artık Yunanistan’a giriş yapabilecek. Yunanistan’a girişte tüm ülkelerin vatandaşları için kişisel bilgiler içeren “seyahat formunu” doldurma uygulamasının devam ettiği vurgulanan direktifte, Türkiye’nin yanı sıra 35 ülke için aranan şartların 12 yaşından büyük çocuklar için de geçerli olduğu belirtildi. Ayrıca alınan yeni karar çerçevesinde tüm yolculara hudut ve gümrük kapılarında hızlı test yapılacağı, sonucu pozitif çıkanların 14 günlüğüne karantinaya alınacağı da kaydedildi.

Yunanistan’a giriş yapabilmek için gerekli olan şartları da Pegasus Havayolları/Yunanistan ve Türk Hava Yolları web sitelerinde şu şekilde paylaştı:

  • Yolcuların Yunanistan’a varışlarından en geç bir gün öncesinde https://travel.gov.gr/ adresinden ’’Yolcu Bilgilendirme Formun’’u doldurmaları gerekmektedir. Yunanistan’a varışta doldurulan formun onay e-postası ya da oluşturulan QR kod kontrol edilecektir. Aileler tek bir onay e-postası veya QR kod ile kabul edilebilir.
  • Havalimanına uçuşunuzdan en az 3 saat önce gelmeniz gerekmektedir.
  • Yunanistan’a seyahat edecek bütün yolcuların en az 14 gün önce aşılanmış olmaları ve yanlarında aşı belgeleri bulundurmaları, veya son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi bulundurmaları, ya da son 2-9 ay içerisinde corona virüsü atlattığına dair belge bulundurmaları gerekmektedir. Test sonuçları İngilizce olmalı ve test üzerinde yolcu ismi, pasaport veya kimlik numarası yazmalıdır. 48 saat içerisinde yapılmış negatif sonuçlu antijen testi de geçerlidir.
  • 12 yaşından küçük çocuklar testten muaftır.
  • Yolcular Yunanistan’a varışta COVID-19 hızlı teste tabi tutulabilir.
  • Uluslararası uçuşlar ile Yunanistan’a seyahat eden her yolcu, https://travel.gov.gr/ adresinde yer alan (E-PLF) Electronic Passenger Locator Form’unu Yunanistan varışından önceki gün doldurmuş ve QR kodunu almış olmalıdır.

Konuyla ilgili uyarı Türk Hava Yolları’nın web sitesinde Türkiye çıkışlı Yunanistan varışlı uçak bileti sayfasında yukarıdaki bilgileri içeren bilgi notunda çıkmaktadır. Ülkelere giriş şartları her an değişebildiğinden resmi otoriteler tarafından yayınlanan veya verilen kararları kontrol etmeyi ve ilgili makamlardan ya da uçacağınız hava yolu şirketinden güncel bilgileri öğrenmeyi unutmayın!