KAPADOKYA'YA ARTIK EN ÇOK ONLAR GELİYOR... - Vera Turizm Taşımacılık Kapadokya

HABERLER

HABERLER

KAPADOKYA'YA ARTIK EN ÇOK ONLAR GELİYOR...

Yılın her mevsimi turizm hareketliliğinin yaşandığı Kapadokya'nın ziyaretçi sayısı geçen seneye göre yüzde 130 arttı. Uzun yıllardır Çin ve Japon turistlerle özdeşleşen bölgede pandeminin ardından turist profili değişti. Bölgeye en çok turist gönderen ülkeler belli oldu.

2020 yılında 992 bin 620 ziyaretçinin geldiği Kapadokya’yı 2021'de geçen yıl 2 milyon 285 bin 895 kişi ziyaret etti.

Bölgeye en yoğun ziyaret 428 bin 883 ziyaretçi ile ağustos ayında gerçekleşirken, yıl boyunca en çok ilgi gören mekanlardan Zelve Ören Yeri'ni 645 bin 695, Göreme Açık Hava Müzesi'ni 560 bin 379, Kaymaklı Yeraltı Şehri'ni ise 321 bin 163 turist gezdi.

Ukrayna, Rusya ve Endonezyalılar ilk sırada

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, 2021 yılında çoğunlukla Ukrayna, Rusya ve Endonezya'dan misafirleri ağırladıklarını söyledi. Onur, " Bu yıl mart ayından sonra çok daha umutluyuz. Kapadokya, üç farklı şekilde gezilebiliyor. Yer altına iniyorsunuz başka bir tarih, yer yüzeyine çıkıyorsunuz vadileri, yürüyüş rotaları, doğal güzellikleri görebiliyorsunuz, balon turuna katılarak bu zenginlikleri gökyüzünden izleyebiliyorsunuz. Dünyanın başka bir yerinde bu üçlünün olduğu bölge yok. Sıcak hava balon turu, at ve arazi araçlarıyla düzenlenen aktivitelerle ilgi çekmeye devam ediyor. " dedi.

Buraya sürükleyin